Mieszkania bezczynszowe to bardzo interesująca propozycja dla nabywców chcących przyoszczędzić trochę na comiesięcznym płaceniu czynszu. Jednak jak to w życiu bywa, nawet na rynku nieruchomości nie ma idealnie. Lokale bezczynszowe także mają swoje wady. O czym należy pamiętać wybierając takie mieszkania?
Co to znaczy, że lokal jest bezczynszowy?
Mieszkania bezczynszowe to lokale nie posiadające administracji, czyli nie mają spółdzielni ani wspólnoty. To mieszkańcy zajmują się utrzymaniem wspólnych części, jak wywóz śmieci, remonty czy koszenie trawy wokół obiektu mieszkalnego. Comiesięczne koszty jakie ponoszą lokatorzy to media według indywidualnego zużycia.
Mieszkanie bezczynszowe mają wiele zalet w stosunku do typowych obiektów wielorodzinnych. Bardzo często lokale mają dostęp do własnego ogródka, gdzie można wypoczywać i cieszyć się naturą. Istnieje możliwość instalacji kominka, przy którym można się ogrzewać w długie, zimowe wieczory. Dodatkowo lokatorzy mają wydzielone miejsca parkingowe. Nie muszą krążyć wokół sąsiednich bloków, aby móc bezpiecznie zostawić samochód. Dodatkowo sąsiedzi nie są anonimowymi osobami.
Zobowiązanie wobec lokatorów w mieszkaniach bezczynszowych.
Warto mieć świadomość, przy wyborze mieszkania bezczynszowego, że niesie to za sobą także pewne zobowiązania oraz koszty. Po pewnym czasie budynki będą wymagać remontów. Dach może przeciekać czy rynna ulegnie usterce. W zimie należy odśnieżać chodniki, a latem kosić trawę i podlewać zieleń. O części wspólne muszą dbać wszyscy lokatorzy w ramach porozumienia. Każda, nawet drobna sprawa, wymaga dogadania się i wyłożenia pieniędzy. Dlatego bardzo ważne jest, aby lokatorzy się dobrze rozumieli i mieli takie same poglądy na temat utrzymania nieruchomości. W innym razie każde podjęcie decyzji może kończyć się kłótniami i ciągnącymi się w nieskończoność dyskusjami. Niezwykle ważne jest, aby grupa lokatorów była zgrana i zgodna w zarządzaniu nieruchomością, która będzie potrafiła wszystko szybko zorganizować.
Fundusz na remonty.
Mieszkanie bezczynszowe nie oznacza, że jest bezkosztowe. Jak wszędzie, lokatorzy są zobowiązani do regularnego opłacania mediów według zużycia. Jednak największe wydatki związane są z okresowymi remontami wspólnych części. W związku z brakiem opłat administracyjnych, nie ma więc funduszu remontowego. Dlatego w przypadku dużej naprawy bądź konieczności remontu każdy lokator jest zobowiązany do jednorazowego uiszczenia kosztów. Jednak to są wydatki rzędu tysięcy złotych, a więc są to kwoty znacznie większe niż w przypadku regularnego wpłacania pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest gromadzenie stałych środków na własny fundusz remontowy, który może by gromadzony na osobnym koncie bankowym. Lokatorzy również mogą założyć wspólne konto, na którym mogą gromadzić środki pieniężne na ewentualne remonty.
Przed zakupem lokum…
Przed zakupem mieszkania bezczynszowego warto zwrócić uwagę na:
– stan techniczny obiektu mieszkalnego – konieczna jest profesjonalna ekspertyza;
– otoczenie budynku i czystość – zaniedbany obiekt może świadczyć o skłóconych lokatorach;
– sąsiadów – warto porozmawiać wcześniej z lokatorami.