domoforma.pl

Dom i wnętrza

uprawa malin
Ogród

Uprawa maliny – poradnik dla początkujących ogrodników

Maliny uwodzą nas wyjątkowym smakiem i kojarzą się nam ze słońcem. Latem można je kupić w całym kraju, jednak dostępne w sprzedaży owoce często są pryskane, a przez to szkodliwe dla zdrowia. Osoby, które chcą się cieszyć zarówno smakiem, jak i prozdrowotnym działaniem malin często decydują się na samodzielną ich uprawę. Co należy o niej wiedzieć?

Maliny – jakie stanowisko dla nich zarezerwować

Uprawa maliny z pewnością się nam powiedzie, jeżeli zapewnimy jej odpowiednie stanowisko. Doświadczeni ogrodnicy zalecają sadzenie malin na glebach żyznych, a jednocześnie lekko kwaśnych. Odpowiednie pH dla malin wynosi około 6.5. Pamiętajmy, że maliny nie przyjmą się na glebach bardzo ciężkich i podmokłych. Nie sprzyja im również podłoże suche i piaszczyste. W sytuacji, gdy nie dysponujemy odpowiednią glebą, możemy poprawić jej jakość poprzez zastosowanie obornika (nawożenie trzeba przeprowadzić jeszcze przed posadzeniem malin na docelowym stanowisku).

Maliny potrzebują stałego dostępu do słońca, dlatego dobrze jest im zapewnić miejsce dobrze nasłonecznione i osłonięte od silnego wiatru (mógłby on połamać krzewy).

Jeżeli sadzimy maliny w donicach, możemy zrobić to o każdej porze roku. Gdy chcemy przesadzić sadzonki do gruntu, najlepiej jest to zrobić wczesną wiosną lub późną jesienią. Pamiętajmy, że krzewy będą się rozrastać. Z tego względu należy sadzić je w odpowiednio dużych odstępach. Maliny warto jest sadzić przy podporach – dzięki temu łatwiej będzie nam zbierać owoce.

Maliny w ogrodzie – niezbędne zabiegi pielęgnacyjne

Maliny mogą być uprawiane nawet przez początkujących ogrodników, gdyż nie mają szczególnie dużych wymagań pielęgnacyjnych. Przez większość czasu nie trzeba się nimi zajmować. Jedynym zabiegiem, którego nie można pominąć jest podlewanie. Krzewy malin trzeba podlewać obficie i regularnie (zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu). Pamiętajmy, że niedobór wody może doprowadzić do mniejszego owocowania.

Osoby uprawiające maliny powinny pamiętać o ściółkowaniu, które zapobiegnie rozrostowi chwastów i oszczędzi nam związanych z nimi problemów.

Krzewy malin muszą być przycinane. Istotne jest, żeby przycinać pędy, z których zebraliśmy owoce (należy ściąć je do samej ziemi). Równocześnie pamiętajmy, żeby pozostawić pędy młode, na których owoce jeszcze się nie pojawiły.

Warto zdawać sobie sprawę, że krzewy malin mogą zostać zaatakowane przez szkodniki (najczęściej są to mszyce i przędziorki). Z tego względu dobrze jest zawczasu zaopatrzyć się w ekologiczne preparaty, które odstraszą nieproszonych gości.