domoforma.pl

Dom i wnętrza

wynająć mieszkanie
Nieruchomości

Czy lepiej kupić, czy wynająć mieszkanie?

Do zamieszkania we własnych czterech kątach prowadzą zwykle dwie drogi – zakup mieszkania lub jego długoterminowy wynajem. Druga z podanych form jest bardzo częstym rozwiązaniem szczególnie w dużych miastach, do których wiele osób przeprowadza się z uwagi na większe możliwości zatrudnienia. Wynajem jednak wiąże się z tym, że mieszkanie nigdy nie będzie w pełni nasze, dlatego też niektórzy decydują się na zakup, co może być także formą inwestycji środków. Który wybór będzie najlepszy?

Mieszkanie na wynajem

Mówiąc o mieszkaniu na wynajem, należy podkreślić fakt kosztów, jakie ponosimy co miesiąc. Oprócz czynszu czy opłat za media mamy bowiem obowiązek regulować tak zwane odstępne, czyli wynagrodzenie dla właściciela. Kwota różni się w zależności od lokalizacji bloku, miasta, w jakim się znajduje, a także metrażu. Można jednak przyjąć, że w dużej aglomeracji, mieszkanie o powierzchni około 55 metrów kwadratowych, położone kilka kilometrów od ścisłego centrum, może nas kosztować nawet 2 tysiące złotych miesięcznie. W sfinansowaniu tego rodzaju wydatków z pomocą może przyjść pożyczka gotówkowa.

Czy to dużo? Dla jednych z pewnością nie, inni natomiast wolą przeznaczyć tę kwotę na przykład na spłatę raty kredytu za własne mieszkanie. Wynajem, nawet długoterminowy, nie pozwala na przyzwyczajenie się do mieszkania, ponieważ nigdy nie będzie ono własne. Jakiekolwiek inwestycje, związane przede wszystkim z gruntowniejszym remontem, musimy uzgadniać z właścicielem, dlatego trudno czasem urządzić przestrzeń tak, jakbyśmy tego chcieli.

Kupujemy mieszkanie

Inną kwestią jest własne mieszkanie, które może być nie tylko miejscem do życia, ale także lokatą kapitału. To doskonały wybór dla osób, które planują na stałe osiąść w danym mieście lub chcą wkroczyć na drogę do samodzielności. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w mieszkanie jest bardzo kosztowna. Kilka tysięcy za metr kwadratowy to jedna z atrakcyjniejszych cen, jakie spotkacie w dużym mieście. Nietrudno więc wyliczyć, że za lokal o powierzchni 50 metrów zapłacicie co najmniej 300 tysięcy złotych.

Do tego należy dodać koszt remontu, jeśli mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, a także urządzenie, gdy decydujemy się na stan deweloperski. W pokryciu tych wydatków pomocna będzie pożyczka gotówkowa. Trzeba jednak pamiętać, że własne mieszkanie to ogromna swoboda. Możemy je urządzać tak, jak tego chcemy czy dowolnie konfigurować układ wnętrz, wiedząc, że inwestujemy w swoje mieszkanie.

Na co się zdecydować?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy ma inne potrzeby, możliwości i oczekiwania. Jeśli często lubisz zmieniać mieszkanie, najlepszym wyborem będzie wynajem. W przypadku osób chcących znaleźć swój wymarzony dom warto zainwestować w zakup. Ważną kwestią, o której wspomnieliśmy wcześniej, są także koszty. W przypadku mieszkania własnego można posiłkować się kredytem hipotecznym, którego rata może być nawet niższa niż wysokość odstępnego.

To istotny czynnik determinujący podjęcie właściwej decyzji. Warto także pamiętać, że pożyczka gotówkowa jest doskonałą formą pozyskania dodatkowych środków nie tylko na zakup, ale także na remont czy wyposażenie mieszkania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy więc dokonać bilansu, określając swoje oczekiwania, wymagania, a także szacując możliwości finansowe. Dzięki temu wybór będzie nie tylko przemyślany, ale przede wszystkim trafny.