domoforma.pl

Dom i wnętrza

jak zrobić huśtawkę
Ogród

Jak zrobić huśtawkę, by była bezpieczna i dopasowana do możliwości rozwojowych dziecka

Dzieciństwo to wyjątkowy czas dlatego powinien on być poświęcony na to, co dzieci kochają najbardziej, czyli na zabawę na świeżym powietrzu. Niezapomnianych wrażeń dziecku może przysporzyć drewniana, domowa huśtawka.

Dlaczego warto podarować dziecku huśtawkę?

Po pierwsze dlatego, że to mu na pewno sprawi ogromną radość. Po drugie w ten sposób można będzie lepiej i czujniej kontrolować jego poczynania. Po trzecie warto swojemu dziecku podarować miejsce, gdzie będzie mogło wyskakać, wyszaleć i wykrzyczeć się do woli.

Po czwarte huśtawka to świetny sposób na nudę oraz pretekst do tego, by zaprosić do siebie na podwórko więcej kolegów i koleżanek. Huśtawka to także sposób na to, by uczeń nie siedział ciągle w domu przy monitorze komputera. Po piąte dzięki huśtawce dziecko poćwiczy sobie mimowolnie mięśnie rąk i nóg. A to mu z pewnością tylko wyjdzie na zdrowie.

W jakim miejscu ustawić huśtawkę?

Najlepiej w takim, gdzie nie będzie nikomu wadziła ani przeszkadzała. Dobrym pomysłem jest postawienie jej w jakimś nieco zaciemnionym miejscu. Trochę cienia to bardzo ważna kwestia podczas huśtania się. W końcu nikt nie lubi przez cały czas przebywać na ostrym słońcu. Najlepiej ulokować huśtawkę dla dziecka w sadzie lub innym miejscu, koło solidnego, dużego i wytrzymałego drzewa.

Huśtawkę można też umocować koło piaskownicy lub altanki. Jeśli oczywiście warunki terenowe na to pozwalają. Huśtawkę dla dziecka najkorzystniej umieścić w miejscu, w którym ma się pewność, że ona się nie zawali lub coś w nią nie daj Bóg- wjedzie. Dlatego też winna być nieco oddalona od bramy wjazdowej lub ogrodzenia.

Jak zrobić huśtawkę?

Nie jest to jakaś bardzo skomplikowana konstrukcja. Przynajmniej jeśli chce się tylko jej minimalistyczną wersję. Po pierwsze potrzeba narzędzi takich jak wiertarka, piła czy wkręty do metalu lub drewna. Przydadzą się także deski, łańcuchy i elementy służące do wykonania oparcia. Najlepiej, żeby były one plastikowe, gdyż oparcie nie powinno uwierać dziecka ani budzić w nim żadnego dyskomfortu psychicznego.

Poza tym do budowy huśtawki można użyć opony oraz sięgnąć po specjalistyczne liny, które są nieco elastyczniejsze od łańcuchów, przez co huśtawka może wyżej się huśtać. Niemniej to łańcuchy są najczęściej wybierane przez rodziców, gdyż są trwalsze i bardziej stabilne od lin. Jeśli chce się stworzyć huśtawkę ławkę, to do jej zrobienia potrzeba więcej elementów. I co wcale nie jest dziwne znacznie więcej nakładu pracy oraz czasu.

O czym trzeba pamiętać, konstruując huśtawkę dla dziecka?

Po pierwsze o tym, żeby była w pełni dostosowana do jego fizycznych możliwości oraz wieku. Po drugie, by była dla niego całkowicie bezpieczna. Po trzecie, żeby zrobić ją z elementów zdrowych i trwałych. Od tego może przecież zależeć zdrowie dziecka. Po czwarte robiąc dziecięcą huśtawkę, nie wolno zapominać o wygodnym siedzisku i mocnych uchwytach. Bez tego nawet nie ma mowy, żeby huśtawka w ogóle została dopuszczona do użytkowania. Po piąte należy zadbać, by była ona dopasowana do wzrostu dziecka. To ułatwi mu wejście na nią, a potem łagodne zeskoczenie na ziemię.