domoforma.pl

Dom i wnętrza

Dom

Jakie donice do ogrodu wybrać?

Kluczowe jest, aby donice ogrodowe były odporne na wilgoć, słońce i zmiany temperatury. Ich rozmiar także ma znaczenie, ponieważ aby pojemnik zapewnił dobre warunki wzrostu należy go dobrać do wielkości bryły korzeniowej sadzonki. Aby roślina rosła prawidłowo to musi być jej zapewniona przynajmniej 3-centymetrowa przestrzeń wokół bryły. Nie można też zapomnieć, że w większości przypadków jedna donica nie wystarczy roślinie. Należy ją także przesadzać, w miarę jej wzrostu, do coraz to większych pojemników.

Czy warto postawić na donice z plastiku?

Szukasz <a href=”https://www.sklep.cermax.com.pl/pl/”>doniczki na taras</a> lub balkon? W tym przypadku najlepiej sprawdzą się doniczki z plastiku, które kosztują kilka lub kilkanaście złotych. Na rynku możemy znaleźć przeróżne plastikowe donice, wybieraj do woli spośród wielu kształtów i wzorów. Jednakże w ogrodzie lekkie tworzywo sztuczne może nie wystarczyć. Doniczki na rośliny ogrodowe przede wszystkim muszą być trwałe i stabilne, tak aby nie przewrócił ich silny wiatr. W Twoim ogrodzie znajdują się rośliny całoroczne? W takim wypadku należy kupić donice mrozoodporne, które wytrzymują nawet 30-stopniowe mrozy.

Materiał doniczki do ogrodu – jaki wybrać?

Pamiętaj, że wybór materiału donicy do ogrodu powinien zależeć od rodzaju uprawy, gatunku i rozmiaru roślin. Jeżeli roślina posiada ciężkie części naziemne to najlepiej jest umieścić ją w solidnych donicach z gliny. Ponadto przy obfitych opadach deszczu woda szybko wyparuje z takiego przedmiotu. Niemniej jednak, że ta zasada działa również w drugą stronę – w takiej donicy łatwo jest przesuszyć system korzeniowy. Z kolei do małych roślin kaktusowatych wystarczy mała wodoodporna donica.

Doniczki z ceramiki – kiedy je wybierać?

Jeśli chcesz zakupić doniczki wykonane z ceramiki to musisz się liczyć z tym, że taki produkt jest drogi. Zapłacisz za nią minimum 200 złotych. Duże donice ceramiczne nie są polecane do ogrodów, ze względu na ich kruchość. Niemniej jednak istnieje alternatywa! Jest to kamionka, która oferuje jeszcze większą ochronę korzeni niż ceramiki. Ten materiał cechuje się trwałością i masywnością. Jest jednak minus, ponieważ doniczki z kamionki kosztują nawet kilka razy więcej niż gliniane lub ceramiczne odpowiedniki, zapłacisz za nie od 500-1000 złotych.

A może drewniana doniczka?

Decydując się na drewnianą donicę pamiętaj, że to materiał wymajający najwięcej pielęgnacji jest drewno. Doniczki drewniane można jednak zaimpregnować olejem lnianym co wydłuży ich trwałość. Jeśli chcesz, aby taka donica służyła Ci kilka sezonów to najlepiej będzie ją ocieplić w środku.