domoforma.pl

Dom i wnętrza

kompozycje kwiatowe do ogrodu
Ogród

Kompozycja ogrodowa – jak zaplanować sadzenie kwiatów w ogrodzie?

Piękne i bujnie rosnące kwiaty powinny być nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Jednak kompozycje kwiatowe do ogrodu mają to do siebie, że zazwyczaj trzeba je z dużym wyprzedzeniem zaplanować, poczynić niezbędne zakupy, a nawet odpowiednio przygotować glebę. Jak zatem rozłożyć w czasie nasadzanie kwiatów, aby osiągnąć wspaniały efekt?

Dobre nasłonecznienie kompozycji kwiatowej to podstawa

Wszystkie rośliny potrzebują słońca, aby prawidłowo się rozwijać. Dlatego w pierwszej kolejności należy zapewnić pożądany stopień nasłonecznienia każdej sadzonce. Jeśli planujemy posadzić kompozycje ogrodowe w rzędach, to warto pamiętać, żeby z tyłu umieszczać wyższe rośliny na przykład krzewy, a z przodu niższe i bardziej rozłożyste, które będą niejako wychodzić na ogród. Dzięki takiemu rozplanowaniu przestrzeni, rośliny nie będą sobie nawzajem przeszkadzać, a wyższe sadzonki nie zasłonią słońca tym niższym. Ponadto większość kwiatów potrzebuje dużego nasłonecznienia, dlatego do ich posadzenia należy wybierać niezacienione miejsca w ogrodzie, które w ciągu dnia będą wystarczająco długo oświetlone, dzięki czemu rośliny otrzymają optymalną dla siebie ilość promieni słonecznych.

Jak przygotować glebę do sadzenia roślin?

Kompozycje kwiatowe do ogrodu, w zależności od rodzaju użytych roślin, mogą mieć różne wymagania co do parametrów gleby. Dlatego, zanim kupimy konkretne rośliny, warto najpierw sprawdzić jaką glebą dysponujemy i co możemy ewentualnie zrobić, aby ją użyźnić. Przygotowując w ogrodzie ziemię do sadzenia nowych roślin, używa się różnego rodzaju nawozów, które można kupić w sklepie lub też można użyć do tego celu naturalnego, przydomowego kompostu. Nawóz skutecznie zwiększa ilość pożytecznych mikroorganizmów w glebie i zawiera wszystkie ważne składniki potrzebne roślinom, by zdrowo rosnąć. Przed samym sadzeniem kompozycji kwiatowych, warto też rozpulchnić lekko podłoże, aby sadzonki lepiej się przyjęły.

Jak stworzyć projekt kompozycji ogrodowej?

Tworząc własny projekt, dobrze jest go wcześniej naszkicować lub zapisać w komputerze. Jednak żeby to zrobić najpierw powinniśmy dobrze pomierzyć dostępną w ogrodzie przestrzeń i rozplanować nie tylko ułożenie kwiatów, ale i dekoracji oraz innych ogrodowych urządzeń na przykład popularnych zraszaczy. Ważną kwestią jest też zachowanie odpowiednich odległości między sadzonkami, tak aby rośliny nawzajem sobie nie przeszkadzały w rośnięciu i żeby w naszym ogrodzie nie zapanował chaos. Następnie należy sporządzić spis roślin, które planujemy posadzić wraz z datą ich kwitnienia. Docelowo warto wybierać takie kompozycje kwiatowe, które będą kwitnąć, jak najdłużej, choć niekoniecznie muszą wszystkie kwitnąć w tym samym czasie. Sercem ogrodów kwiatowych są zazwyczaj efektowne byliny pięknie kwitnące na wiosnę na przykład tulipany, narcyzy, ułudka wiosenna, czy żagwin ogrodowy. W lecie warto postawić na dzwonki, złocień wielki i nachyłek, natomiast jesienią zakwitną ozdobne astry lub słonecznik. W kompozycji kwiatowej dobrze jest też mieć rośliny całoroczne typu bratek, liliowce, czy jeżówka purpurowa. Oczywiście projektując kompozycje ogrodowe, nie można też przesadzić z różnorodnością, ważne by finalnie wszystkie rośliny ładnie się ze sobą wizualnie komponowały. Natomiast całość powinna wyglądać efektownie i schludnie oraz być stosunkowo łatwa do utrzymania.

Podsumowując, zaprojektowanie idealnej kompozycji ogrodowej może być nie lada wyzwaniem. Dlatego każda kompozycja kwiatowa powinna być starannie przemyślana, a jej zasadzenie zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem, żebyśmy mogli cieszyć się pięknym ogrodem przez jak najdłuższy czas.