Kocioł elektryczny to rozwiązanie, które z uwagi na rosnącą popularność fotowoltaiki cieszy się coraz większym zainteresowaniem użytkowników. Ogrzewanie elektryczne jest ekologiczne i nie generuje spalin, a piec elektryczny można zainstalować w dowolnym pomieszczeniu w domu czy mieszkaniu.
Zalety kotłów elektrycznych
Piec elektryczny przeznaczony do co i c.w.u. jest urządzeniem, które posiada kilka zasadniczych zalet:
- można zasilać go z instalacji fotowoltaicznej, co zmniejsza koszty eksploatacyjne;
- po zaprogramowaniu jest praktycznie bezobsługowy;
- nie wymaga budowy komina dymnego oraz osobnego przyłącza jak w przypadku kotła gazowego;
- nie wymaga odpowiednio wentylowanego pomieszczenia o właściwie dobranych wymiarach jak kotły gazowe czy olejowe;
- nie wymaga miejsca na gromadzenie opału, jak kotły na paliwa stałe;
- może współpracować z innymi urządzeniami grzewczymi, np. kotłami gazowymi czy olejowymi.
Jak działa piec elektryczny?
W obudowie kotła elektrycznego znajduje się szereg urządzeń, m. in. grzałki elektryczne, pompy obiegowe, przeponowe naczynia wzbiorcze. Zlokalizowane są tu także elementy umożliwiające podłączenie obiegu grzewczego, jak również zabezpieczenia elektryczne oraz systemu co (np. zawory bezpieczeństwa).
Kocioł elektryczny podgrzewa czynnik grzewczy znajdujący się w obiegu (najczęściej wodę) za pomocą grzałek. Woda zasila instalację w obiegu zamkniętym oraz wymiennik c.w.u. Kocioł elektryczny współpracuje zarówno z tradycyjnymi grzejnikami, jak i ogrzewaniem powierzchniowym – podłogowym, ściennym czy sufitowym. Może obsługiwać także układy mieszane (np. grzejniki i podłogówkę).
Na rynku dostępne są kotły współpracujące z zewnętrznymi zasobnikami c.w.u., a także modele z zasobnikami wbudowanymi. Wówczas kocioł ma duże rozmiary (zasobniki mogą mieć nawet 100 l pojemności), ale zdecydowanie bardziej estetyczny wygląd, ponieważ całość zamknięta jest w jednej obudowie.
Instalacja z kotłem elektrycznym
Piec elektryczny jest uniwersalnym urządzeniem grzewczym i można go stosować w rozmaitych typach instalacji grzewczej. Kotły elektryczne instaluje się:
- jako jedyne źródło ciepła i c.w.u. w instalacji wysokotemperaturowej z grzejnikami. Wtedy zasila system centralnego ogrzewania oraz wymiennik c.w.u., który dostarcza wodę do punktów poboru (kuchni, łazienek);
- jako jedyne źródło ciepła i c.w.u. w instalacji niskotemperaturowej. Grzejniki zastępuje ogrzewanie powierzchniowe, zwykle podłogowe, choć coraz częściej stosuje się także ogrzewanie ścienne i sufitowe;
- jako jedyne źródło ciepła i c.w.u. w instalacji mieszanej, z tradycyjnymi grzejnikami oraz ogrzewaniem powierzchniowym;
- jako jedyne źródło ciepła, podczas gdy c.w.u. przygotowywana jest w niezależnym elektrycznym przepływowym podgrzewaczu wody;
- jako drugie źródło ciepła . Kocioł elektryczny co jest włączony do instalacji grzewczej równolegle z innym kotłem, np. olejowym czy gazowym.
Współczesne kotły elektryczne sterowane są oczywiście automatycznie. Najczęściej współpracują z programatorami pogodowymi lub pokojowymi (umieszczonymi wewnątrz pomieszczeń). Moc grzewcza dopasowywana jest do zapotrzebowania zgodnie z określonymi przez użytkownika wytycznymi, takimi jak minimalna i maksymalna temperatura pomieszczeń, cykl grzewczy w ciągu dnia albo tygodnia itp.