Okna drewniane oraz PCV są narażone na działanie warunków atmosferycznych, dlatego powinno dbać się o ich prawidłowe działanie oraz uszczelnienie. Regulacja okien na zimę pozwoli zadbać o korzystne warunki termoizolacyjne domu lub mieszkania.
Czym jest zimowy tryb okienny i jak działa?
Zimowy tryb okien to regulacja siły docisku uszczelki. Zabieg ten przy użyciu rolki regulującej mającej formę bolca umożliwia kontrolowanie stopnia rozszczelnienia okna, a także wpływa na przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym.
Regulacja okien pozwala dopasować siłę docisku uszczelki do występującej pory roku. W czasie lata tryb regulacji okna pozwala poluzować siłę docisku uszczelki, co pozwala na większy przepływ powietrza. W czasie zimy uszczelka dociśnięta jest mocniej, co wpływa na termoizolację i mniejsze zużycie energii podczas ogrzewania pomieszczeń.
Każde okno na boku skrzydła ma specjalne bolce, najczęściej od jednego do trzech, które znajdują się w sporych odległościach od siebie. Bolce te mają nieregularny kształt, ponieważ z jednej strony są węższe, a z drugiej szersze. Ich zadaniem jest dociskanie uszczelki mocniej lub słabiej w zależności od tego jak są ustawione.
Jak regulować okna – instrukcja krok po kroku
Regulacja okien w każdym przypadku wygląda tak samo. Wykonywana jest ona według kilku prostych kroków, którymi są:
* uchylenie okna i zdjęcie osłonki z dolnego zawiasa,
* dokręcenie śrubki regulacyjnej, która widoczna jest z górnej perspektywy. Dzięki dokręceniu śruby skrzydło okna uniesie się i zwiększy się płynność domykania okna. Regulację tą można zrobić przy użyciu klucza bambusowego mającego 4 mm,
* sprawdzenie, czy okno łatwo się otwiera. Jeśli czujemy opór, można dokręcić lub przykręcić śrubę,
* otwarcie okna, aby wyregulować pozostałe kierunki. Śrubę znajdującą się u dołu należy dokręcić tak, by skrzydło przesunęło się do klamki,
* regulacja okucia w zawiasie górnym. Ten zabieg zmienia położenie okna po przekątnej,
* po wyregulowaniu obu zawiasów należy sprawdzić, czy okno łatwo się domyka, a klamka działa bez zarzutu,
* jeśli okno jest już wyregulowane, wówczas należy nasmarować ruchome mechanizmy okna.
Jak sprawdzić, czy potrzebna jest regulacja okien?
Głównym sygnałem, że trzeba wyregulować okna, jest pojawiający się przeciąg w czasie kiedy okna są zamknięte oraz odczuwalny jest większy chłód w pomieszczeniach. W takich sytuacjach trzeba sprawdzić, czy skrzydło okienne jest dociśnięte do ramy i czy uszczelki są w dobrym stanie.
Aby sprawdzić szczelność okien, można gołą ręką przejechać wzdłuż szyby i ramy okiennej. Jeśli odczujemy powiew chłodnego powietrza, wówczas należy wyregulować okna. Do sprawdzenia, czy okno jest szczelne, użyć można także piórka. Alarmem do regulacji okna może być też problem z jego otwarciem i zamykaniem.
Korzyści płynące z regulacji okien
Dzięki regulacji okien zimą mniej ciepła będzie uciekać z ogrzewanych pomieszczeń, co przełoży się na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie domu lub mieszkania.
Okna ustawione na tryb letni ma wpływ na prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniach oraz pozwala utrzymać optymalną wilgotność powietrza. Dzięki prawidłowej wilgotności mieszkanie nie jest narażone na wychodzenie grzyba lub pleśni na ścianach, które wpływają na zdrowie domowników oraz wyglądają nieestetycznie.
Regulacja okien jest ważna w pomieszczeniach o dużej izolacji, gdzie w oknach nie ma nawiewników powietrza, brakuje wentylacji lub jest ona uszkodzona. Zabieg ten umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy, które trzeba byłoby przeznaczyć na kupno nawilżacza powietrza.